Okres największej popularności materiałów zawierających azbest to czasy PRL-u. Eternit był tani i praktyczny - odporny na mróz jak i upał. Z biegiem lat udowodniono jednak, że jest on szkodliwy dla zdrowia. Uwalniające się podczas jego obróbki włókna dostają się do środowiska i wraz z wdychanym powietrzem przedostają się do dróg oddechowych, co może przyczyniać się do powstawania nowotworów.
Zgodnie z unijnym prawem do 2032 roku muszą zostać usunięte wszystkie elementy zawierające azbest, m.in. azbestowe pokrycia dachów, elewacji czy też rury. W wielu polskich gminach i miastach co roku realizowane są programy, mające na celu dofinansowanie na usuwanie eternitu, dzięki którym można uzyskać dotacje na usuwanie wyrobów i odpadów azbestowych.
Między innymi dofinansowanie można uzyskać w mieście Poznań, gdzie pracownicy firmy Zbieramy Azbest podjęli się demontażu otuliny azbestowej z rur. Usuwanie wyrobów azbestowych w Poznaniu trwało 14 dni roboczych.
Nasza ekipa regularnie zajmuje się usuwaniem eternitu z terenu tego miasta, realizując zadania zarówno dla przedsiębiorstw jak i również prywatnych mieszkańców.